Łożysko to urządzenie mechaniczne, które umożliwia ruch względny między ruchomymi częściami maszyn lub konstrukcji. Konstrukcja łożyska może służyć do zmniejszenia tarcia lub umożliwiać regulację kątową, ruch względny lub ruch kierowany.
Spis treści
Zastosowanie
Łożyska są szeroko stosowane w maszynach i urządzeniach. Powszechnym przykładem są łożyska kulkowe, które są stosowane przy dużych obciążeniach i wysokich prędkościach. Pozwalają one na obrót bez efektów tarcia i zużycia, które w przeciwnym razie byłyby spowodowane kontaktem metal-metal. Inne przykłady to łożyska ślizgowe, takie jak w łyżwach, w których kółka toczą się wokół własnej osi dzięki sile grawitacji, oraz przeguby kulowe, które łączą ze sobą dwa obiekty za pomocą toczących się w nich kulek.
Jak można sklasyfikować łożyska?
Łożyska można klasyfikować według ich przeznaczenia:
1) Łożyska wałeczkowe – są zwykle stosowane w wałach obrotowych, które nie muszą być podparte na obu końcach. Należą do nich łożyska kulkowe, walcowe, baryłkowe i stożkowe.
2) Łożyska wzdłużne – są stosowane do przenoszenia obciążeń skupionych lub wysokich prędkości, gdzie elementy toczne nie są odpowiednie. Przykładem są łożyska przegubowe i łożyska igiełkowe wzdłużne.
3) Łożyska liniowe – podtrzymują obciążenie wzdłuż jego długości, np. na końcu osi lub ogniwa w systemie napędu łańcuchowego. Przykładami są prowadnice liniowe igiełkowe i podparcia śrub kulowych.
Dokonując wyboru łożysk, pod względem ich klasyfikacji czy cech charakterystycznych, warto polegać na doświadczonych producentach na rynku, takich jak z hurtowni ROMBOR, których produkty są wykonane z najwyższej jakości materiałów.