Arduino zostało stworzone przez M. Banziego, D. Cuartiellesa i D. Mellisa jako platforma sprzętowa typu open source, którą artyści i projektanci mogą wykorzystywać w swoich projektach. Pomysł narodził się w 2005 roku, kiedy M. Banzi spotkał D. Cuartiellesa na konferencji w Nowym Jorku, gdzie omawiali swoje pomysły na tworzenie projektów elektronicznych przy użyciu tanich, ale potężnych mikrokontrolerów. Nazwa Arduino (oznaczająca „pług”) pochodzi od baru w Ivrea, w którym spotykali się, aby przedyskutować swoje pomysły dotyczące elektroniki.
Spis treści
Znajdziesz go wszędzie
Obecnie, Istnieją już setki rodzajów płytek Arduino, różnią się one jednak nie tylko wyglądem, ale i funkcjonalnością – jedne są przeznaczone do zadań specjalnych, inne są niemal w pełni uniwersalne.
Główną różnicą między nimi jest to, czy mają wbudowane złącza, czy nie – jeśli tak, to można je połączyć z różnymi czujnikami i urządzeniami; jeśli nie, potrzebne będą w tym celu dodatkowe elementy (np. tarcze).
Rozwinięte, tanie i proste
Platforma Arduino zawiera wiele różnych modeli i typów płytek, które są ze sobą kompatybilne. Najpopularniejsze z nich to Arduino Uno (ATmega328), Arduino Mega 2560 (ATmega2560) oraz Arduino Due (SAM3X8E).
Główną zaletą Arduino jest jego prostota, kompatybilność z innym sprzętem i oprogramowaniem, niska cena, łatwość obsługi, dostępność dokumentacji i bibliotek. Jednak są też pewne wady – ograniczona wielkość pamięci czy brak wsparcia na systemach operacyjnych Windows.