
źródło: pixabay.com/Magnascan
CMYK odnosi się do trybu kolorów i kolorów używanych w tym trybie. Skrót ten oznacza Cyan, Magenta, Yellow i Key (Black) i został stworzony przez National Press Association w 1931 roku, aby dać firmom drukarskim sposób przekazywania informacji związanych z kolorem.
Może się wydawać dziwne, że litery te występują w takiej kolejności, ale pochodzą one bezpośrednio z oryginalnego zestawu kolorów używanych w druku: Cyan (odcień zieleni), Magenta (odcień różu/czerwonego), Yellow i Key (czarny). Jak można sobie wyobrazić, CMYK jest głównie używany do drukowania na papierze — zwłaszcza w drukarkach atramentowych — ale może być również używany na inne sposoby. Na przykład, ekran komputera używa kolorów, które są ułożone według pikseli w trybie RGB. W takim przypadku czerwienie, zielenie i błękity są określane jako kolory kluczowe.
CMYK jest najczęściej używany do drukowania zdjęć. Jeśli spojrzysz na zdjęcie wydrukowane na prawdziwym papierze fotograficznym (takim jak Kodak lub Fuji), wokół krawędzi zdjęcia może znajdować się cienka linia, która wygląda tak, jakby mogła być wykonana z białych linii. Więcej informacji na stronie http://becomedia.pl/.