Jeśli odczuwasz ból w okolicy łokcia – w spoczynku lub przy najłatwiejszych czynnościach, takich jak podanie ręki, jeśli czujesz osłabienie mięśni w tej okolicy oraz nie masz pełnego zakresu ruchu przedramienia, prawdopodobnie cierpisz na łokieć tenisisty.
Łokieć tenisisty to potoczna nazwa dla stanu zapalnego bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Częste przeciążanie ręki, doprowadza do mikrourazów, które występujące w dużych ilościach doprowadzają do stopniowej degradacji ścięgien, co z kolei wywołuje stan zapalny. Ból pojawia się najczęściej po wewnętrznej stronie łokcia, w miejscu przyczepu mięśni zawiadujących ruchem nadgarstka i palców dłoni, dlatego również one ulegają bólowemu ograniczeniu ruchomości. Bolesność może pojawiać się nie tylko przy wykonywaniu ruchów, ale też w spoczynku. Pacjenci cierpiący na tę przypadłość ból określają jako kłujący lub piekący, odczuwany stale lub w postaci ustępującego i nawracającego pulsowania. W każdym przypadku potrafi być on jednak na tyle dotkliwy, by utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Wbrew swojej obiegowej nazwie, nie jest to dolegliwość charakterystyczna dla tenisistów. Na zapalenie to najbardziej narażone są osoby, których praca sprzyja stałemu nadwyrężaniu rąk, dlatego często zapadają na nią pracownicy biurowi oraz mechanicy.
Leczenie stanu zapalnego bocznego nadkłykcia kości ramiennej polega na doraźnym przyjmowaniu leków przeciwbólowych oraz miejscowym stosowaniu maści przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Ulgę w bólu przynieść mogą również okłady z lodu, natomiast każdy proces leczenia najlepiej jest uzupełnić zabiegami fizykoterapeutycznymi.