Szukasz pracy, a więc potrzebujesz profesjonalnego życiorysu? Przeglądasz różne strony internetowe w celu znalezienia praktycznych porad? Zastanawiasz się, jak napisać CV? Dobrze trafiłeś! Przedstawimy Ci praktyczne wskazówki, dzięki którym Twój dokument będzie prezentował się bardzo dobrze!
Spis treści
Skorzystaj z kreatorów CV
Jeżeli nie jesteś przekonany, czy potrafisz przygotować CV samodzielnie – skorzystaj z programów do tworzenia życiorysu online. Dzięki niemu pójdzie Ci to szybko i sprawnie, a efekt będzie rewelacyjny! Generatory CV znajdziesz w internecie. To świetne rozwiązanie, które znacznie ułatwia pracę, a do tego poprawia wygląd dokumentów aplikacyjnych.
Umieść wszystkie informacje
Curriculum Vitae służy do tego, aby przedstawić siebie. Najważniejsze zatem, co musi się w nim znaleźć, to informacje o Tobie. Bądź dokładny i precyzyjny. Podając daty konkretnych przedziałów zatrudnienia czy edukacji, uwiarygodnisz informacje o sobie. Zaprezentuj się jako osoba kompetentna i prawdomówna!
Podsumowanie zawodowe to dobry sposób, by się wyróżnić
Jeżeli chcesz, aby rekruter od razu zwrócił uwagę na Twój życiorys i zauważył go spośród całego stosu innych – napisz podsumowanie zawodowe! To parę zdań o Tobie, Twoich największych osiągnięciach i celach zawodowych. Postaraj się stworzyć je tak, aby opisywało wszystkie najważniejsze rzeczy o Tobie, ale spróbuj zmieścić się w pięciu zdaniach. Tak przygotowaną informację umieść na górze dokumentu.
Pokaż, że już znasz się na rzeczy
Doświadczenie zawodowe możesz opisać całe, jeśli nie oznacza to wpisania zbyt wielu pozycji. Pamiętaj jednak, aby zacząć od tych profesji, które nawiązują do posady, o którą się ubiegasz. Dzięki temu rekruter od razu zauważy, że miałeś już styczność z podobnym zakresem obowiązków.
Wypisz dokładnie, jakie umiejętności już posiadasz
Koniecznie poświęć fragment życiorysu na umiejętności. W ten sposób pokażesz rekruterowi co potrafisz. Dobrze opisane kompetencje będą miały duży wpływ na Twój sukces w procesie rekrutacji.
Nie opisuj wszystkich lat nauki
Jeżeli ukończyłeś już edukację – nie wpisuj do życiorysu szkoły podstawowej czy nawet średniej. Zazwyczaj nie wnoszą one niczego nowego do dokumentu. Możesz to jednak zrobić, gdy taka informacja jest istotna, np. ukończyłeś profilowane liceum, a rozszerzenia, których się uczyłeś, wpłyną na decyzję przełożonego o przyjęciu Cię do pracy.
Nie rezygnuj z zainteresowań
Choć wiele osób myśli, że umieszczanie sekcji z zainteresowaniami w CV jest zbędne – pracodawcy cenią sobie jednak taką informację. Jeżeli Twoje hobby mieści się w zakresie obowiązków pracowniczych – jest to wskazówką do tego, by Cię zatrudnić. Jeśli z kolei interesujesz się czymś zgoła odmiennym, niż Twoja praca, to też dobrze. Opisując takie hobby, możesz zyskać wspólny temat do rozmów z szefem. Ponadto będzie on wiedział, że umiesz odpoczywać.
W razie potrzeby stwórz kolejne sekcje
Doświadczenie czy wykształcenie to nie wszystko. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją ścieżkę kariery mogło Ci zostać trochę wolnego miejsca na dokumencie. Wygląda pusto, jakby czegoś brakowało, a nie wiesz czym go zapełnić? Dodaj nowe sekcje! Brałeś udział w wolontariatach? A może ukończyłeś jakieś dodatkowe kursy? Znasz bardzo dobrze jakiś język obcy? Pochwal się swoimi aktywnościami i wiedzą, a zaprocentuje to, gdy rekruter zapozna się z Twoim CV!
Pamiętaj o klauzuli RODO
Kolejnym istotnym elementem będzie zawarcie w CV klauzuli RODO. Umieszczając ją, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Dzięki temu pracodawca może zapoznać się z Twoim CV i skontaktować się w sprawie rozmowy rekrutacyjnej.
Napisz list motywacyjny
Nawet, jeśli pracodawca tego nie wymaga – warto oprócz CV dołączyć do aplikacji także list motywacyjny. Może chcesz rozwinąć coś, na co w CV nie starczyło już miejsca? Pokaż, że bardzo zależy Ci na tej posadzie i napisz, co Cię skłoniło do rekrutowania właśnie do tej firmy.
Zdjecia: materiały prasowe klienta