Spis treści
Zastosowanie cegieł
Z większości cegieł możemy wznosić nośne ściany, osłonowe, jak i także ściany działowe. W zasadzie od piwnicy aż po sam dach. Należy jednak pamiętać, że na zewnętrzne ściany piwnicy oraz kominy nie nadają się z uwagi na samą nasiąkliwość ani też cegły kratówki, jak i także dziurawki. Cegły dziurawki mają także dosyć słabą wytrzymałość na ściskanie, dlatego też nie buduje się z nich konstrukcyjnych ścian.
Cegły elewacyjne oraz także klinkierowe są bardzo odporne na warunki pogodowe oraz na mróz. W związku z tym mniej chłoną samą wilgoć od pozostałych cegieł. O ile sama nasiąkliwość cegieł tradycyjnych dochodzić może do dwudziestu dwóch procent, o tyle w klinkierowe cegły woda prawie nie wsiąka. Wymiar podstawowy cegły w naszym kraju to 250 x 120 x 65 milimetrów. Na rynku są oferowane także nieco mniejsze cegły. Cegła producent ma tutaj znaczenie.
Po czym rozpoznamy idealną cegłę?
Idealna ceramiczna cegła producent ma równe boki, jednolitą barwę, nie ma wyszczerbień oraz spękań. Przy uderzeniu młotkiem murarskim słychać metaliczny oraz czysty dźwięk, a nie tłumiony oraz głuchy. Cegła upuszczona zwykłe z półtorej metra na dosyć twarde podłoże pęknąć może na pół. Do tego wyszczerbić się, ale nie rozpaść na drobniutkie kawałki. Klinkierowa cegła poddana takowej próbie powinna pozostać w całości.
Po przełamaniu cegły jej przekrój powinien mieć kolor jednolity. Do tego cegła powinna nie mieć smug oraz także białych wapiennych domieszek, a więc tak zwanego margla. Sam w sobie kolor cegły nie ma żadnego większego znacznie, ponieważ zależy od samego pokładu gliny, z której jest produkowana.
Na pewno znajdziemy na rynku przynajmniej kilku dobrych jakościowo producentów. Nie musimy się o to obawiać. Jedyne o czym musimy wiedzieć, to o zrobieniu małego researchu. Zdecydowanie jest to wręcz obowiązkowe. W innym wypadku może całkiem nieświadomie wybrać słabego producenta, którego produkty kompletnie się nie sprawdzą. Jakby nie było zależy nam w tym wypadku na jakości.