Zaburzenia nastroju i zaburzenia erekcji

Według statystyk około 20% populacji szuka pomocy przy objawach zaburzeń nastroju, ale tylko niewielki odsetek poddaje się całkowitemu leczeniu. Istnieje wiele powodów nie podjęcia terapii, a jedną z najczęstszych przyczyn jest seksualna dysfunkcja. Zaburzenia erekcji są charakterystycznymi objawami spadku nastroju i głównym powodem nie stosowania się do leczenia.

Zaburzenia nastroju i zaburzenia erekcji

Dla mężczyzn z zaburzeniami erekcji złość, frustracja, smutek, niepokój i zwątpienie są powszechnymi uczuciami. Takie uczucia, nie znajdując wyjścia, mogą ostatecznie doprowadzić do rozwoju zaburzenia nastroju i depresji. I ten problem sam w sobie jest poważną przeszkodą nie tylko w utrzymaniu normalnych relacji z partnerką, ale także w przywróceniu normalnej erekcji. Najważniejsze, co można zrobić, aby przezwyciężyć spadki nastroju, które towarzyszącą zaburzeniom erekcji, to przyznać się do obecności problemu i zwrócić się o pomoc. Nie ma, co się wstydzić w pozbyciu się kolejnego problemu, który utrudnia leczenie zaburzeń erekcji oraz znacząco utrudnia życie społeczne i relacje międzyludzkie.

Najczęstsze problemy, które mogą powodować zaburzenia nastroju

  • Brak przyjemności. Osoby z zaburzeniami nastroju nie lubią już rzeczy, do których są przyzwyczajeni, w tym seksu, który lubili wcześniej.
  • Zwiększona wrażliwość emocjonalna. Kiedy coś idzie nie tak w związku seksualnym, mężczyzna może błędnie zinterpretować te przejściowe trudności, myśląc, że to on jest winny. A to często prowadzi do tego, że zaczyna jeszcze bardziej unikać seksu.
  • Brak energii. Zmęczenie może wyczerpać energię seksualną mężczyzny. Zaburzenia nastroju prowadzą do tego, że mężczyzna śpi za mało lub za dużo. Pożądanie jest często hamowane przez zmęczenie, które może również upośledzać funkcje seksualne. Mężczyzna po prostu nie ma dość energii, aby zadowolić partnerkę.
  • Trudność z przywiązaniem. Mężczyźni z zaburzeniami nastroju bardzo często nie czują się godni miłości. Jednak ich partnerzy mogą czuć się sfrustrowani, że ich wyrażanie miłości i wysiłki mające na celu ożywienie ich życia seksualnego nie rezonują odpowiednio.

Wpływ leków przeciwdepresyjnych na funkcje seksualne

Powody, dla których leki przeciwdepresyjne powodują seksualne skutki uboczne, nie są w pełni poznane. Być może wynikają one z faktu, że każdy lek działa indywidualnie w organizmie. Seksualność jest złożona i obejmuje wiele procesów psychologicznych i fizjologicznych. Neuroprzekaźniki, w tym serotonina, norepinefryna, dopamina, acetylocholina, tlenek azotu i oksytocyna, odgrywają rolę w prawidłowych funkcjach seksualnych. W szczególności pobudzenie seksualne i erekcja są związane z przywspółczulnym układem nerwowym, podczas gdy współczulny układ nerwowy, który jest zależny od acetylocholiny i norepinefryny, jest bardziej związany z wytryskiem.

Różne grupy leków przeciwdepresyjnych mają różny wpływ na funkcje seksualne, częściej ten efekt uboczny jest charakterystyczny dla grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych oraz SSRI. W mniejszym stopniu na funkcje seksualne wpływają leki z grupy AIEZS, czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne, agoniści receptora MT1 oraz atypowe leki przeciwdepresyjne.

Przyczyny dysfunkcji seksualnych

Do zaburzeń seksualnych przyczynia się wiele chorób i metod ich leczenia, np. leki stosowane w leczeniu nadciśnienia, epilepsji, niektóre leki przeciwpsychotyczne i hormonalne (antykoncepcja, antyandrogeny, steroidy). Alkohol, narkotyki, używki i halucynogeny również wpływają na funkcje seksualne. Sama depresja, cukrzyca, miażdżyca, choroby serca, stan centralnego obwodowego układu nerwowego mogą prowadzić do pogorszenia funkcji seksualnych.

Mówiąc o dysfunkcjach seksualnych, jako skutku ubocznym farmakoterapii, ważne jest, aby zrozumieć odwracalność tego stanu. W niektórych przypadkach mężczyźni odczuwają podobny efekt uboczny w ciągu pierwszych kilku tygodni lub miesięcy po rozpoczęciu leczenia. Leczenie dysfunkcji seksualnych spowodowanych lekami przeciwdepresyjnymi wymaga zindywidualizowanego podejścia (uwzględnienie innych przyczyn, zmniejszenie dawki, dodanie leków korygujących efekt uboczny, przejście na inny lek przeciwdepresyjny lub inny rodzaj terapii itp.). Odstawienie leków z powodu skutków ubocznych (seksualnych) jest częstym problemem, ale dla większości ludzi oznacza to powrót zaburzeń nastroju.

Triada

Połączenie zaburzeń nastroju, zaburzeń erekcji i chorób układu krążenia, częściej nadciśnienia tętniczego, nazywane jest triadą wzajemnie wzmacniającą się. Typowe patogenetyczne mechanizmy zaburzeń erekcji, depresji i nadciśnienia to dysfunkcja śródbłonka ze spadkiem poziomu tlenku azotu, niski poziom androgenów, zaburzenia połączeń korowo-trzewnych z zaburzeniami równowagi.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *