Rak prostaty – jakie są jego przyczyny, symptomy, objawy, metody leczenia i jakie mogą być rokowania?

Rak prostaty to jeden spośród nowotworów, który dotyka zwykle panów. Wykrywanie go w odpowiednio wczesnym stadium schorzenia, zwiększa potencjalne szanse na całkowite wyleczenie, jak i zminimalizowanie ryzyka pojawienia się przerzutów. Czym właściwie jest rak prostaty? Jakie mogą być metody jego diagnozowania? Na czym będzie polegało leczenie? 

Prostata – czym jest? 

Prostata, gruczoł krokowy albo stercz to różnorodne nazewnictwo takiego samego męskiego narządu. Ma on wymiary przypominające kasztana i wytwarza obwódkę wokół cewki moczowej. Gruczoł krokowy wydziela płyn, który razem z wydzieliną nasiennych pęcherzyków i plemnikami tworzy spermę i prowadzi do upłynnienia się nasienia w pochwie. 

U mężczyzn w wieku powyżej 30 roku życia, gruczoł krokowy zaczyna się powoli rozrastać. U jednych dzieje się to szybciej, u innych zaś wolniej. Łagodny przerost prostaty przyczynia się do zwiększenia jej wymiarów, co może czasami doprowadzić do zwężenia się cewki moczowej, a to zaś jest przeszkodą dla odpływającego moczu. 

Symptomami zwężenia w obrębie cewki moczowej, będą: 

  • nietrzymanie albo wyciekanie moczu,
  • uczucie niedokładnego wypróżniania się,
  • dłuższy czas oddawania moczu,
  • zmiana w sile strumienia moczu, jego przerywanie albo osłabienie. 

W przypadku podrażnienia pęcherza, występować może częstomocz, gwałtowne parcie na pęcherz, czy też konieczność oddawania moczu w nocy. W takim wypadku konieczna będzie konsultacja z urologiem. Chociaż w telewizji mamy do czynienia z wieloma reklamami odnośnie środków dostępnych bez konieczności okazania recepty, które mają za zadanie eliminować kłopoty z gruczołem krokowym, iż używanie bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą, może zaszkodzić. Zwykle nie będą one w stanie wyeliminować dolegliwości, ani tym bardziej ich wyleczyć. Poza tym symptomy typowe dla rozrastającej się prostaty, mogą stanowić oznakę innych schorzeń, które winny być zdiagnozowane i poddane leczeniu przez lekarza. Badaniami, które stosowane są w przypadku diagnozowania raka gruczołu krokowego, będzie biopsja prostaty, badanie palpacyjne i badanie PSA we krwi. Najważniejszą metodą leczenia stosowaną w przypadku nowotworów prostaty, będzie hormonoterapia odpowiedzialna za blokowanie rozwoju płciowych hormonów męskich, które zaś przyczyniają się do przyspieszenia rozwoju raka gruczołu krokowego. 

Statystyki występowania raka prostaty

Rak prostaty stanowi drugi co do częstości występowania nowotwór złośliwy (zaraz po raku płuc) u panów na całym świecie. Według prowadzonego w naszym kraju rejestru chorób nowotworowych, rak prostaty stanowi drugą co do częstotliwości występowania przyczynę schorzeń nowotworowych u panów na terenie Polski. Większość spośród zachorowań na złośliwe nowotwory w obrębie prostaty pośród mężczyzn z Polski, przypada na siódmą i na ósmą dekadę życia. Z kolei zaś, poza chorobami nowotworowymi w obrębie skóry, rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór u panów będących mieszkańcami Stanów Zjednoczonych. 

Szacunki związane z rakiem prostaty w USA na w roku 2020, były następujące: 

  • ponad 190 tysięcy nowych przypadków chorób nowotworowych prostaty,
  • ponad 33 tysiące zgonów z uwagi na raka gruczołu krokowego. 

Występowanie raka gruczołu krokowego, jest dużo bardziej prawdopodobne u mężczyzn o pochodzeniu afroamerykańskim i w podeszłym wieku. Około sześć na dziesięć przypadków rozpoznawanych jest u panów będących w wieku 65 lat albo też starszych, a rzadko zaś u panów poniżej 40 roku życia. Średnim wiekiem w momencie rozpoznania, jest ok. 66 lat. 

Jakie mogą być rokowania w przypadku raka prostaty? 

Wskaźnik odnośnie przeżywalności w przypadku raka gruczołu krokowego, jest bardzo wysoki. Z uwagi na to, iż nowotwór ten rozwija się bardzo powoli i reaguje bardzo dobrze na leczenie, większość panów będzie w stanie wieść zdrowe i długie życie. Tak samo, jak w wypadku innych rodzajów nowotworów, rak prostaty będzie mieć najwyższe wskaźniki przeżywalności, kiedy pacjenci będą odpowiednio wcześnie zdiagnozowani. 

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *