Możliwie przyczyny kobiecej niepłodności

Niepłodność kobieca może być spowodowana przez wiele różnych czynników, pośród których najczęściej wymieniane są wybrane schorzenia, niewłaściwa masa ciała, wiek i zaburzenia hormonalne. Wybrane przyczyny kobiecej niepłodności mogą być jednakże nieco zaskakujące. 

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uważa, iż niepłodność jest chorobą społeczną. Mowa tutaj o sytuacji, w której kobieta nie ma możliwości zajścia w ciążę, pomimo regularnego uprawiania seksu i niestosowania jakiejkolwiek antykoncepcji w przeciągu 12 miesięcy, ze średnią częstotliwością 3-4 zbliżeń w tygodniu. Niepłodność stanowi skutek niewłaściwego funkcjonowania mechanizmów, które odpowiadają za zapłodnienie. W naszym kraju co roku z problemem niepłodności musi mierzyć się około 1,5 miliona par. Przyczyny kobiecej i męskiej niepłodności, mogą być bardzo do siebie zbliżone. 

Najlepszy wiek na zajście w ciążę

Dzisiejsze kobiety znacznie częściej, aniżeli dawniej odkładają decyzję o zostaniu matkami, niestety jednak natura w tym przypadku jest bardzo okrutna. Według danych zgromadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Rozrodczej Medycyny szanse kobiety, która ukończyła 40 rok życia na zapłodnienie w wybranym cyklu, wynoszą zaledwie 15 procent. Maksymalna płodność kobieca osiągana jest około 25 roku życia. Niestety po 35 roku życia możliwość zapłodnienia gwałtownie maleje. Dojrzałe ciąże obarczone są także znacznym ryzykiem (występowaniem powikłań czy też rozwijaniem się genetycznych wad u płodu).  

Możliwe przyczyny  niepłodności:

 • schorzenia weneryczne,
 • nieprawidłowa praca przysadki mózgowej,
 • zaburzenia ciałka żółtego,
 • rak jajnika,
 • choroby nerek albo wątroby,
 • schorzenia szyjki macicy,
 • mięśniaki macicy,
 • endometrioza,
 • schorzenia nadnerczy,
 • choroby tarczycy (przede wszystkim niedoczynność),
 • PCOS, czyli zespół policystycznych jajników.

Niepłodność kobieca a różne schorzenia: choroby weneryczne, nieprawidłowa praca tarczycy, PCOS

Za kobiecą niepłodność odpowiadać mogą wybrane schorzenia, na przykład PCOS (zespół policystycznych jajników). Ocenia się, iż na takie zaburzenie hormonalne cierpi około 10-15 procent kobiet będących w wieku rozrodczym. PCO stanowi najczęstszą przyczynę kobiecej niepłodności. 

Niepłodność a zbyt mała waga, nadwaga oraz otyłość 

Niestety nie tylko nadmierne wychudzenie, ale także otyłość może stanowić przyczynę kobiecej niepłodności. Jeżeli nieodpowiednią masę ciała będą mieć ojciec i matka, to szansę na naturalne spłodzenie dziecka diametralnie się zmniejszają. BMI (wskaźnik masy ciała) kobiety, która planuje zajść w ciążę, winien mieścić się w przedziale 18,5 a 24,99. BMI w zakresie 25 – 29,99 wskazuje niestety na nadwagę, zaś powyżej 30, już na otyłość. Nie tylko zbyt mała waga, ale także zbyt duża przyczynić się może do zaburzeń w hormonalnym układzie utrudniając albo wręcz uniemożliwiając zajście w ciążę. 

Używki mogą stanowić przyczynę kobiecej niepłodności

Kobieca niepłodność może być także związana z zastosowaniem używek – zażywaniem narkotyków, paleniem tytoniu czy też nadużywaniem napojów wyskokowych. Badania na obszernej grupie kobiet pokazały, iż panie spożywające więcej aniżeli pięć drinków w ciągu tygodnia mają o połowę mniejszą szansę na naturalne zajście w ciążę w porównaniu do pań, które spożywają na co dzień mniejsze ilości alkoholu. Niepłodność dosyć często spotykana jest u kobiet, które palą nałogowo papierosy. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku brania narkotyków odpowiedzialnych za zaburzenia w układzie hormonalnym i mogących doprowadzić do wrodzonych wad płodu. 

Niewłaściwa dieta a kłopoty z zajściem w ciążę

Wiele badań naukowych potwierdza, iż nieodpowiednio wybrana dieta, może stanowić przyczynę niepłodności. Kłopoty z zajściem w ciążę pojawiają się u tych pań, których dieta opiera się na jedzeniu typu fast food, białym cukrze, białej mące i na tłuszczach trans. Kobieca niepłodność może także stanowić efekt głodzenia się. Celem zwiększenia swoich szans na zajście w ciążę, warto spożywać owoce i warzywa, strączki, nasiona, orzechy, oleje roślinne, ryby, odpowiedniej jakości mięso, jaja, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. 

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *