Metody leczenia raka prostaty

Dzięki ogólnej dostępności do badań na antygen krokowego gruczołu PSA, u większości panów, u których diagnozowany jest rak prostaty, zmiany wykrywane są na wczesnym etapie rozwoju choroby. Niewielki guz może być wówczas zdiagnozowany w całości w krokowym gruczole, zaś najbardziej skuteczną metodą, która będzie w stanie potwierdzić jego obecność, będzie wykonywanie biopsji. Wykrycie schorzenia na wczesnych etapach jego rozwoju, daje nawet do 90 procent skuteczności leczenia. 

Rak prostaty – czy zawsze konieczne jest podejmowanie leczenia? 

Test PSA na występowanie antygenu gruczołu krokowego wykonany wraz z fizykalnym badaniem, to pierwszy spośród etapów zdiagnozowania ewentualnie występujących zmian o charakterze nowotworowym w krokowym gruczole. Badanie na obecność antygenu jest wstępem do następnych testów, gdyż otrzymane wyniki tego testu nie zawsze świadczą o występowaniu choroby nowotworowej. Zmiany o charakterze niezłośliwym w obrębie prostaty, także mogą prowadzić do zawyżonych wyników. Zdarza się także, iż ilość PSA będzie prawidłową, chociaż w krokowym gruczole rozwijają się zmiany rakowe. W wypadku zwiększonego stężenia PSA, pacjenci muszą podjąć decyzję odnośnie tego, czy zgadzają się na wykonanie biopsji części pobranej z krokowego gruczołu.

Dzięki takiemu badaniu, można będzie stwierdzić dokładnie, czy zmiana wykazuje charakter złośliwy, czy jest być może niezbyt groźnym guzkiem. Rak gruczołu krokowego może rozwijać się bardzo powoli przez parę lat, zaś jego zdiagnozowanie wcale nie będzie oznaczać natychmiastowego zgonu. Na wczesnych etapach tego schorzenia, specjalista może nie zlecać żadnej metody leczenia, a tylko regularne wykonywanie badań kontrolnych odnośnie tego, czy zmiana nowotworowa nie postępuje w sposób gwałtowny. Wdrożenie radykalnego leczenia może nierzadko przynosić gorsze efekty, aniżeli niepodejmowanie żadnego rodzaju terapii. O tym, czy dany mężczyzna winien poddawać się radioterapii czy też innym zabiegom, powinien zadecydować onkolog po konsultacji z pacjentem. 

Leczenie operacyjne zmian nowotworowych prostaty 

Chociaż rozwój medycyny ciągle postępuje, w przypadku przeprowadzania operacji zmian nowotworowych prostaty lekarze nie mają raczej możliwości dokładnego określenia, w którym miesiącu w krokowym gruczole umiejscowiony jest guz. Dlatego ciągle wykonywana jest radykalna peostatektomia, czyli zabieg polegający na usuwaniu całości stercza razem z węzłami chłonnymi, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Zabieg wycinania gruczołu krokowego, zalecany jest młodym pacjentom (w wypadku raka prostaty pacjenci starsi to panowie po 60 roku życia), których organizm znacznie łatwiej znosi skutki uboczne, czyli nietrzymanie moczu i impotencję. Jeżeli w czasie przeprowadzania operacji dojdzie do naruszenia istotnych nerwów, które odpowiadają za seksualne zdolności, musi minąć około 2 lat, zanim u danego mężczyzny pojawi się ponownie pełna sprawność. Operacja umożliwia jednakże pozbycie się całkowite zmian nowotworowych i daje długotrwałe rezultaty. 

Radioterapia z zastosowaniem zewnętrznych wiązek 

Radioterapia opiera się na zastosowaniu promieniowania rentgenowskiego, które eliminuje komórki nowotworowe i prowadzi do zmniejszenia guzów. Obecne terapie radiologiczne to już nie tylko trafienie w wybrany punkt wiązką światka, ale także dobranie promieni o właściwej intensywności do naświetlanych obszarów. Grube fragmenty gruczołu krokowego traktowane są za pomocą promieni mających większą intensywność, a cieńsze zaś łagodniejszymi. Najnowocześniejsze metody radioterapii zmian rakowych gruczołu krokowego, polegają na skontrolowaniu dawki promieniowania, które trafiać mają do organizmu mężczyzny i ochronie organów będących wokół gruczołu krokowego. Spore dawki promieniowania mają za zadanie docierać do zmienionych nowotworowo lokalizacji, zaś tylko niewielkie do odbytu czy też pęcherza moczowego. Zwykła radiologiczna terapia będzie obejmować około 40 naświetleń w każdym dniu przez następnych osiem tygodni. Eksperci ciągle poddają sprawdzeniu, czy możliwie będzie skrócenie sesji do dziesięciu naświetleń, dzięki zaaplikowaniu pacjentom większych dawek promieniowania. 

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *