Libido a cykl menstruacyjny i afrodyzjaki na jego podniesienie.

Libido określane jest również popędem seksualnym. Nazwę tę wprowadził po raz pierwszy Zygmunt Freud, dotyczyła ona energii życiowej, która oznaczała energię seksualną. Współcześnie termin ten obejmuje psychiczne pobudzenie seksualne, które jest potrzebne do zaspokojenia potrzeb seksualnych danej osoby. Zarówno u pań, jak i panów poziom libido może ulegać zmianie. Często dochodzi do jego spadku, u pań spowodowany jest on między innymi cyklem menstruacyjnym. Na szczęście, pożądanie może ulec zwiększeniu między innymi dzięki sięgnięciu po pewne popularne afrodyzjaki.

Libido a cykl menstruacyjny

Podczas cyklu menstruacyjnego występują prawdziwe burze hormonów. Odbijają się one również na poziomie libido, doprowadzając do spadku popędu. Kobiety zauważyć mogą znaczny spadek jego poziomy głównie podczas krwawienia. Właśnie wtedy znacznemu obniżeniu ulega poziom progesteronu oraz estrogenu. Kobiety w tym właśnie czasie nie odczuwają w ogóle chęci na bliskie kontakty z partnerem. Niski poziom libido powoduje to, że kobieta nie chce podejmować żadnej aktywności seksualnej, a od partnera oczekuje jedynie niewinnej bliskości, czyli na przykład przytulania. Wszystko zmienia się wraz z zanikiem krwawienia, czyli pomiędzy 7 a 11 dniem cyklu. Wtedy właśnie poziom hormonów staje się unormowany, a kobieta przestaje myśleć o wszelkich dolegliwościach i znowu czuje się dobrze.

Panie zbliżające się do owulacji czują się bardziej atrakcyjne, przez co ich chęć na seks staje się widoczniejsza. Libido wzrasta, a momentem kulminacyjnym staje się owulacja, która ma miejsce pomiędzy 12 a 17 dniem cyklu. Wysoki poziom testosteronu i estrogenu zwiększają kobiece pożądanie na wszelkiej maści łóżkowe igraszki. W tym właśnie czasie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. W około 18 dniu cyklu znowu wszystko się zmienia, wtedy w kobiecym organizmu króluje kortyzol, a więc hormon stresu. Kobieta znowu nie ma ochoty na współżycie z partnerem, a jej samopoczucie ulega pogorszeniu, jednakże wymaga od partnera czułości. W przypadku kiedy w tym właśnie czasie dojdzie do stosunku płciowego, wówczas seks jest czuły, delikatny i subtelny, a kobieta nie preferuje wtedy szaleństw i eksperymentów.

Na trzy dni przed planowanym krwawieniem unika ona seksu. Nadmiar wody w organizmie wywołuje uczucie ciężkości, piersi stają się nabrzmiałe, jest ona rozdrażniona i często boli ją głowa. Nie jest to więc dobry czas na podejmowanie aktywności seksualnej. Bardzo często dochodzi wtedy do kłótni pomiędzy partnerami. Libido zazwyczaj u większości pań znajduje się wtedy na najniższym poziomie. Tylko niektóre z nich chcą współżyć ze swoim partnerem. Czasem zdarza się, iż spadki libido są niepokojące i wymagają konsultacji lekarskiej. W przypadku kiedy problem ten jest znaczniej skomplikowany i uniemożliwia normalne życie, wtedy specjalista dobiera dla pacjenta sposób leczenie, najczęściej jest to hormonalna terapia zastępcza. Pomoc psychologiczna okazuje się nieoceniona, jeśli spadek libido związany jest z niską samooceną czy brakiem akceptacji własnego ciała.

Afrodyzjaki na zwiększenie pożądania

Poziom libido można skutecznie zwiększyć, sięgając po afrodyzjaki. Produkty spożywcze określane takim mianem, pomagają w rozbudzeniu zainteresowania seksem. To rośliny, których skład działa pobudzająco. Najczęściej stosowanym afrodyzjakiem na libido jest między innymi znany na cały świat żen-szeń. Jest to roślina egzotyczna o uniwersalnym działaniu na nasz organizm. Przede wszystkim wykazuje się działaniem antyoksydacyjnym, ponadto pomaga w zachowaniu prawidłowej masy ciała i zwiększa odporność organizmu. Oprócz tego ma wiele innych właściwości prozdrowotnych. Żeń-szeń ma niezwykle bogaty skład, a znaleźć w nim można wiele witamin oraz mikroelementów, odgrywających ważne znaczenie dla zachowania zdrowego życia seksualnego. Paniom polecane są również innego rodzaju afrodyzjaki, takie jak: rozmaryn, chili, czekolada, wanilia, cynamon, ostrygi. Dla zachowania wysokiego poziomu libido warto sięgać także po niektóre olejki eteryczne (jaśmin, cytrusy, drzewo sandałowe).

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *